Kodėl Harvardą baigę specialistai dirba pasiuntinukais?

Ne tik mūsų šalyje universitetus baigę specialistai dirba prastai apmokamus darbus, neatitinkančius jų specialybės. Neseniai atlikti tyrimai parodė, kad net Harvardą baigę specialistai dirba pasiuntinukų darbus. Stephenas J. Dubneris ir Stevenas D. Levittas knygoje Freakonomics pasakoja apie šiuolaikinės darbo rinkos „žaidimo taisykles“.

S. J. Dubneris ir S. D. Levittas teigia, kad šiuolaikinės darbo rinkos taisyklės primena nusikalstamo pasaulio verbavimo sistemas – naujokai dirba sunkiai ir uždirba nedaug. Jie skatinami ateities viltimi, kad jei pasiseks, jie gali tapti vienu iš vadų. Tokios pačios taisyklės ir korporacijose. Išsilavinę specialistai pradeda dirbti nuo žemiausio laiptelio, skatinami vilties, kad kada nors jiems pasiseks pasiekti profesinių aukštumų. Tačiau akivaizdu, kad iš šimtų ar net tūkstančių darbuotojų visi negalės tapti vadovais, todėl galimybė pasiekti trokštamos darbo pozicijos prilygsta laimingam loterijos bilietui.

Praeitą savaitgalį vykę Oskarų apdovanojimai, nėra tik spindinti kino šventė, teigia knygos Friekonomics autoriai. Holivudas yra geriausias šiuolaikinės darbo rinkos pavyzdys. Tūkstančiai žmonių dirba dėl galimybės tapti išrinktaisiais, kurie žingsniuos raudonu kilimu. Išsilavinimas nebeturi tiesioginės reikšmės darbui – visi jauni specialistai apmokami per mažai už jiems skiriamas pareigas ir atsakomybes. Net prestižinės kompanijos jauniems darbuotojams moka juokingas sumas, nors būtent jų pareigos ir darbas sudaro kompanijos veiklos pagrindą – t.y. uždirba pinigus.

„Ekonominė-loterijos sistema“, – taip knygos autoriai apibūdina šiuolaikinę darbo rinką. „Jaunystė ir ambicijos išlaiko korporacijas už vos didesnį nei minimalų atlyginimą, – sako S. J. Dubneris. Jis teigia: – Galima išskirti tik Volstrytą. Ten gaunamas atlyginimas atitinka darbuotojo darbą ir atsakomybę. Tačiau dauguma kompanijų dirba loterijos kompanijų principu. Pagrindinį prizą laimi vienetai, o prizą sudaro visų loterijos dalyvių įnašas. Ilgą laiką buvo tikima, kad išsilavinimas padės žaisti loteriją, turint didesnę galimybę laimėti pagrindinį prizą, tačiau taip nėra. Naujausia statistika rodo, kad garsūs universitetų vardai nedaro įspūdžio darbdaviams, nes jie suinteresuoti darbuotojais, kurie dirbtų sunkiai už mažą atlyginimą“.

Paskelbta www.alfa.lt

Leave a Reply

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.