Idealus CV

HRM juodraštis.

Vizualinis pretendento patrauklumas. Daug kam atrodo, kad CV esmė – jame išdėstyta racionali informacijoje apie pretendentą. Be abejo tai tiesa, tačiau derėtų neužmiršti, kad daugumą sprendimų žmonės priima vadovaudamiesi emocijomis, ir tik dalinai racionalia informacija. Atidžiai pasižiūrėkite į CV, prieš pradėdami jį skaityti. Į ką pirmiausia krypsta žvilgsnis? – Į FOTONUOTRAUKĄ. Sutinkame pagal rūbus. Tai neginčytina tiesa. Iš mano turimo testuotų asmenų duomenų banko darbdaviai nepasirinko nei vieno vaikino budulio šukuosena, t.y. nukirpto plikai. Beje, kodėl – niekas to negalėjo paaiškinti. Noriu atkreipti dėmesį, kad tarp žiniasklaidoje matytų sėkmingai dirbančių verslininkų basagalvių nepamatysite, išskyrus natūralius. Suprantama, kad pasąmonė diktuoja darbdaviui kokia turėtų būti sėkmingo jo darbuotojo išvaizda. Beje, reikalavimus samdomo darbuotojo išvaizdai aiškiai ir griežtai nurodo amerikiečiai: nori dirbti mūsų firmoje – atitik konkrečius reikalavimus išvaizdai. Jokios terlionės su demokratija ar asmens laisvėmis, kai sprendžiamas pinigų klausimas, tačiau – pretendento teisė apsispręsti.

BON-TON PAVYZDYS SU TEKSTU – bus vėliau

2.Tekstas (vaizdas). Vertindami žmogaus tinkamumą darbui pirmiausia vertiname ne vien jo paties, tačiau ir pateikiamų dokumentų – CV ir ML išvaizdą (pradžioje – ne turinį!). Kodėl autobiografijas prašoma pateikti rašytas ranka, o ne kompiuteriu? Ogi todėl, kad nemažą dalį savybių, reikalingų konkrečioms pareigoms, parodo rašysena, teksto išdėstymas, taisymų dažnumas ir būdai, riktai. Suprantu gydytojų ar užkietėjusių kompiuteristų keverzones – vieni rašo pasąmonėje suvokdami beprasmį brangaus profesionalo laiko naudojimą techninei bukinančiai veiklai – istorijų apie ligas kūrimui, kiti – užmiršę kada paskutinį kartą naudojo rašiklį. Beje, turtingiausių pasaulio šalių gydytojai jau neberašo, o savo išvadas diktuoja į magnetofoną, jos persiunčiamos gerai anglų kalbą mokantiems indams, kurie pastabas paverčia tekstu ir permeta atgal. Tikėtina, kad panašus darbo racionalizavimo procesas ateityje laukia ir mūsų šauniųjų medikų.

3.Tekstas (turinys). Atrodo, šiais kompiuterinės raštijos laikais tekstą galima automatiškai pakoreguoti. Taip, teksto klaidas kompiuteris ištaisys, bet minčių tikslumo, sakinių aiškumo, idėjų racionalumo jis nepridės ir jų nekoreguos, kaip nesupras užuominų, aliuzijų, NLP* jaukų ir pan.

Gerai apgalvokite, ką CV ir ML apie save rašote, ir argumentuotai pagrįskite (visų pirma pačiam sau). Klasikinis pavyzdys: užsispyręs – o gal geriau atkaklus? imlus naujovėms – tačiau ar moki svetimas kalbas, mėgsta skaityti – gerai, jei tai profesinė ar saviedukacinė literatūra, o gal tai saldus koeljiškų ar biurgeriškų melodramų šlamštas? Reikia būti lanksčiam ir pasiruošusiam netikėtiems darbdavio klausimams, kai pateikiate informaciją apie save. Būtina atsižvelgti į paties darbdavio intelekto ir kultūros lygį, todėl verta apmastyti keletą galimų savo asmenybės savybių, pomėgių, vertybių platesnės interpretacijos variantų. Nekenktų pasidomėti apie firmą bei jos vadovus, ypač jei prašoma pateikti ML.

*PLAČIAU APIE NLP – bus vėliau

4.Lakoniškumas ir santūrumas. Optimalus CV maksimumas – 1-1.5 A4 lapai. Jei turite iliuzijų, kad išsamus Jūsų CV ar ML bus atidžiai perskaitytas, tai labai apsirinkate. CV analizė tai tik pirmas žingsnis renkantis kandidatą į darbą, todėl smulkus žygdarbių ir pozityvių savybių aprašymas dažniausiai  sukelia skaitovo susierzinimą bei įtarimą, kad daugiažodžiavimu norima kažką tai neigiamo užmaskuoti. Neabejokite, visą papildomą informaciją jis gaus betarpiško susitikimo, kurių gali būti ne vienas, metu. Pasilikite sau kokį kozirį, ar kelis rankovėje – lemiamam momentui. Personalo anketa – savotiškas dėmesio sukaupimo ir racionalaus informacijos pateikimo testas. Taupykite popierių ir skaitovo laiką, nebūkite rigidiškas formalistas, nekartokite po kelis kartus tų pačių žodžių, dėkite kabutes. Jei dirbote vienoje firmoje ar firmų grupėje, nerašykite skrupulingai kiekvieną kartą motininės firmos pavadinimo, tik išvardinkite kilimą karjeros laiptais nurodydami pareigybių kaitą. Jūsų CV privalo būti trumpas, konkretus, aiškus, kad jį skaitant nereikėtų nuolatos tikslinti pateiktą informaciją.

5.Pozityvumas. Lietuviams būdingas nepilnavertiškumo-didybės manijos kompleksas – tai asmenybės savybių pervertinimas ir tuo pat metu prastas savų pasiekimų ir potencinių galimybių suvokimas bei įvertinimas. Vadovaujamasi principu: auksas ir pelenuose blizga. Tai šventa tiesa, metalas tokią savybę turi, tačiau žmogus, siekiantis karjeros (═piniginio įvertinimo), privalo suvokti ir deklaruoti visa, ką geriausiai sugeba. Tikimybė, kad kažkas tave įvertins ir už ausų ištrauks iš pelenų, menka. Labiau tikėtina, kad blokuos tavo karjerą (su tuo man, kaip konsultantui, neretai tenka susidurti), ypač valstybinėse ir bankininkystės įstaigose: retas tiesioginis viršininkas leis, kad aukščiausio rango vadovai pastebėtų jo pavaldinio gabumus ir potencialą. Stebimės menka valdininkų kompetencija – iš tikro tai natūralus konkurencijos vengimas, jų viršininkams renkantis kvailesnius už save darbuotojus, kad patys taptų nepakeičiamais.

6.Tiesa ir nuoširdumas. Jei sugebėsite išvengti kvailumo – tai Jūsų koziris. Nesakykite VISOS tiesos apie buvusius darbdavius, ypač venkite neigiamų atsiliepimų apie asmenybes – kokie jie bebūtų – neužmirškite, kad tam tikrą laiką jie maitino Jus ir Jūsų šeimą. Beje, patyrę personalo  darbuotojai, besitikintys išgirsti iš buvusių Jūsų viršininkų teisybę apie Jus, 99% atvejų jos neišgirs – tą jie patys puikiai žino. Jei esate principingas ir aršus kovotojas už teisybę, visada sakote tiesą į akis, ir apie tai pareiškėte pokalbio metu, galite vyniotis meškeres ir atsisveikinti – protingas darbdavys Jūsų tikrai nepriims: geriau protingas priešas nei kvailas draugas. Jei tik pradedate darbinę karjerą ir negalite pasigirti nei pareigomis, nei patirtimi ar diplomais, įsikalkite sau į galvą: DIPLOMĄ GALITE ĮSIGYTI  VISADA, O ASMENYBĖS SAVYBES, BŪTINAS KONKREČIAM DARBUI – DEJA, NE. JAS REIKIA TURĖTI. Darbdaviai tą puikiai suvokia ir, be abejo, nori, kad jų pavaldiniams darbas būtų įdomus, malonus, šventiškas procesas, o ne lažas ar baudžiava. Nevaidinkite tokio, koks nesate iš tikrųjų – falšas labai sunkiai užmaskuojamas (nors ir čia pasitaiko meistrų).

7.Atlyginimas. Yra dvi pagrindinės darbuotojų rūšys: algininkai ir maržininkai. Pirmieji gauna fiksuotą atlyginimą, ir tik esant geriems firmos veiklos rezultatams gali tikėtis premijų. Antrieji – santykinai kuklų fiksuotą atlyginimą, kad nenumirtų iš bado medžiodami firmai klijentų pinigus. Tačiau jei turi komersanto talentą, jie gali užsidirbti žymiai didesnius priedus nei pats atlyginimas – aišku, kartu su nepalyginamai didesne rizika.

Galima būtų išskirti ir trečią, Lietuvoje ypač paplitusią darbuotojų kategoriją – algininkus su garantuotomis premijomis, nesusietomis su jų darbo rezultatais – tai mokesčių mokėtojų pinigais išlaikomi aukštieji tarnautojai  ir seimūnai (gaila, tarnautojus mes ėmėme vadinti VALDININKAIS, jie tą tiesiogiai suprato, ir ėmė tuo piktnaudžiauti). Tokie buvo ir liūdnai pagarsėję Williams’o amerikonai, kuriems pagal mūsų III kategorijos valdininkų pasirašytą sutartį, algos ir premijos buvo mokamos neatsižvelgiant į Mažeikių Naftos darbo rezultatus, o Lietuvos valstybei mokesčius jie mokėjo nuo atlyginimų minimumo ar visai nemokėjo. Gal todėl beveik visos valdininkų sudarytos sutartys pasirodo nenaudingos valstybei, t.y. eilinio piliečio kišenei, o kaltų nėra. Smagu, ar ne sudarinėti sutartis su Buduliulendo valdininkais?

Nedarykite esminės klaidos, ir BŪTINAI PASAKYKITE kokį atlyginimą (I atveju) norėtumėte gauti, aišku, pasidomėję pareigybės verte ir perspektyvomis darbo rinkoje, taip pat būtinai peržiūrėkite savąjį profesionalo krepšelį. II atveju nesikuklindami pasakykite kiek tikitės užsidirbti patys, uždirbdami pelną firmai. III atveju laiku įsistokite į partiją, kuriai nusimato gera ikirinkiminė konjunktūra, laiku perlipkite iš vienos į kitą, ar susigiminiuokite su reikalingų žmonių palikuonimis. Mokslo cenzas, darbinės biografijos pasiekimai, intelektas, svetimų kalbų mokėjimas šiuo atveju nebūtini.

Nebijokite save įvertinti brangiai – jei tai pateiksite ne kategoriškai, bet akcentuodami savo veiklos naudą firmai – Jūsų akcijos atrankoje tik pakils.

7.Clou. Pamėginkite sureitinguoti savo asmenines savybes, gebėjimus ir pasiekimus pagal jų vertę, ir TIK JUOS AKCENTUOKITE savame CV bei ML. Tai turėtų būti 2-3 esminiai dalykai, likusieji vienaip ar kitaip juos tik papildo. Aišku, Jūsų valia parašyti, kad esate komunikabilus, draugiškas, imlus naujovėms, orentuotas į tikslą, atkaklus, darbštus, tvarkingas, atsakingas, padorus, sąžiningas, lojalus ir t.t. (Keista, bet nesu matęs kad kas nors įrašytų savo teigiamų savybių sąraše dar ir protingas). Ir būsite visiškai teisus. Abejotina, ar potencialus darbdavys paklaus: o sparnai Jums dar nedygsta?, tačiau garantuotai suabejos tinkamumu darbui (švelniau – siūlomų pareigų atitikimu Jūsų super galimybėms).

PAMELA ANDERSON CV – bus vėliau

Tikrosios informacijos dešifravimas

Mano kolega, marketingo Guru Linas Šimonis ieškojo naujų darbuotojų ir atsiuntė man šį CV klausdamas “Ar įmanoma nepakviesti preliminariam pokalbiui pretendentės su tokiu CV”. Atsakiau – neįmanoma. Buvau nustebintas, kaip meistriškai šiame CV panaudota psichologinė respondento apdorojimo technika. Man teko testuoti šią iš tiesų žavią moterį ir galiu patvirtinti, kad visa tai tiesa.

Beje, paklausiau jos – pati, ar kas jai padėjo sukurti tokį žavų CV. Atsakė – draugė psichologė. Galima džiaugtis, kad Lietuvos psichologai ne iš kelmo spirti.

Kokia tikroji informacija pateikiama šiame CV?

1.Vizualinis išskirtinumas. Be abejo, siuntėja tikėjosi, kad CV paklius į vyro rankas – aišku, buvo tikimybė, jog kokia nors sufražistė ar arši kovotoja prieš vyrų priekabiavimą pasipiktinusi išmes jį į šiukšlių dėžę

2.Pasitikėjimas savimi + aukšta savivarta. Lietuvaitėms vertėtų būti geresnės nuomonės apie save, ir kritiškiau vertinti išreklamuotas Holivudo beždžiones kaip grožio etalonus.

3.Drąsus atvirumas, paaiškinant kodėl pasirinko tokį savęs pristatymo varijantą.

4.Puikų išsilavinimą liudijantys diplomai, jų nesureikšminant.

5.Subtilus pasigyrimas apie efektyviai + profesionaliai atliekamas užduotis. Beje, nurodant informacijos pasitikslinimo šaltinius.

6.Užuomina apie nepriekaištingą anglų kalbos mokėjimą ir vertingų knygų skaitymo pomėgį.

7.Komunikabilumas + orgtechnikos naudojimas.

8.Jumoro jausmas.

9.Lakoniškumas.

8.Nikiai. Lyg ir neverta dėmesio smulkmena. NEAPSIRIKITE. Mėgstate sportą. Gal tai ne sportas, o alaus gėrimas sėdint prie TV? Patinka keliauti. O ką matėte paskutinės kelionės metu be viešbučio baro, baseino ir madingų prekinių ženklų skudurais prekiaujančių turkų ar arabų? Skaitote knygas. Kokios Jūsų mėgiamos knygos, autoriai ar žanras? Gerai, jei būsimo darbdavio pomėgiai panašūs. O jeigu ne?

Gali būti ir kitas varijantas. Mėgstate sportą. Dukart per savaitę po valandą kultūrizmas? Krosas gamtoje? Penki tibetiečiai? Keliaujate. Vandens/kalnų turizmas? Pažintinės kelionės savo paties sudarytais maršrutais? Knygos; asmenybės/profesinio tobulėjimo srityse? Istorija/Filosofija/SF?

Kaip jums atrodo, ką darbdavys pasirinks vadybininku šluotai, kastuvui, a/m vairui, picos/cepelinų išvežiojimui, prekių nuo lentynos padavinėjimui, jų papildymui ir išdėstymui lentynose, o ką darbuotoju prekybos tinklo plėtrai, rinkų, klijentų paieškai, naujų projektų planavimui ir realizacijai, ekonominei analizei ir pan.?

9.Smulkmenos. Rūbų stilius, a/m parkavimas, leksika, asmenybinės vertybės, bendravimo standartai ir kiti Jūsų kasdienio gyvenimo įpročiai bei asmeniniai elgesio standartai, sąlygojantys tinkamumą konkrečiam darbui, lengvai pastebimi net ir jei norėtumėte juos užmaskuoti. Todėl geriausia savo kasdieniame gyvenime priimti ir laikytis tokių standartų, kurių slėpti nereikia, tačiau kurie gali Jums suteikti pranašumą prieš konkurentus.

Pvz.: kičas išvaizdoje gali būti dvejopas: natūralus, išplaukiantis iš asmenybės ribotumo, ir dirbtinas-kūrybinis, sąlygojamas estetinių vertybių ir saviraiškos individualizavimo. Automobilio parkavimas (beje, kai kurios firmos atrankoje naudoja šį nedidelį kontrolinį testą – stebi kaip pastatėte savo automobilį) duoda keletą atsakymų į svarbius klausimus: Jūsų pedantiškumo lygis, tvarkingumas, dėmesys aplinkiniams žmonėms, estetikos samprata. Pasibaigus pokalbiui jei Jus palydi iki automobilio, nebūtinai tai reiškia Jūsų ypatingą vertę, gal paprasčiausiai norima pasitikslinti valyvumo lygį pasižiūrint į a/m vidaus švarą: batus valėte į kelnių klešnes prieš įeinant į kabinetą, panagės apsinešusios nuo a/m remonto ar nosies krapštymo, švarko nugara apsnigta dažais nuo lubų ar pleiskanomis ir pan. Jei prašoma plačiau pakomentuoti Jūsų teiginius, nebūtinai pašnekovas labai jau susidomėjo jais – gal jis nori sužinoti kaip mokate išreikšti savo mintis: eee…mekenimu, nu tipo žinot, karoče, blemba, japono mama, kūl, tikrai tikrai ar sklandžiai. Tikiuosi supratot, kad SMULKMENOS YRA LABAI SVARBIOS, IR DAŽNAI NULEMIA PASIRINKIMĄ.

2011 | ©Psichologas Jonas H.Rapalis

Apie mus

Leave a Reply

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.